کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات به میزبانی دانشگاه رازی

نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات به میزبانی دانشگاه رازی برگزار گردید.

نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات پیش از ظهر امروز پنجشنبه ششم دی ماه با حضور اساتید و پژوهشگران برجسته کشور، مقامات ارتش و سپاه و سایر مسئولان به میزبانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی آغاز به کار کرد. دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا رئیس دانشگاه رازی در این کنفرانس اظهار داشت: از سال گذشته تا کنون پنج کنفرانس در خصوص زلزله ازگله-سرپل ذهاب در دانشگاه رازی برگزار شده است.

دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا رئیس دانشگاه رازی در این کنفرانس اظهار داشت: از سال گذشته تا کنون پنج کنفرانس در خصوص زلزله ازگله-سرپل ذهاب در دانشگاه رازی برگزار شده است. *پژوهش یک ضرورت است/ عدم مطالبه‌گری مسئولان برای استفاده از پژوهش‌های دانشگاه وی با تأکید بر اینکه نگاه علمی و دانشی باید بر کارها مترتب شود، افزود: متأسفانه ثبت و ضبط تجارب و نگاه عمیق برای استفاده از ابزار علمی در کنترل آلام چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. دکتر اعلمی آل آقا اظهار داشت: تجربه نشان داده که عزم بشر در کاهش مخاطرات کارساز است و لذا استفاده از تجارب در هنگام بروز بلایای طبیعی تبعات آن را کمتر می‌کند. وی افزود: مقام معظم رهبری تأکید داشتند که مجلس سهم ویژه‌ای از تولید ناخالص ملی به پژوهش اختصاص دهد اما متأسفانه از این مسأله عبور می‌شود و حمایت جدّی از پژوهش نمی‌شود. دکتر اعلمی آل آقا با ابراز نارضایتی از بی توجهی مسئولان به استفاده از پژوهش‌های دانشگاه، گفت: بسیاری از بلایای طبیعی با بی تدبیری رخ می‌دهد اما از تجارب و ظرفیت‌های علمی استفاده نمی‌شود. وی خواستار توجه مسئولان استان به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه رازی شد و بیان کرد: مسئولان از ما مطالبه‌گری کنند و تقاضاهای پژوهشی خود را به دانشگاه ارائه دهند. دکتر اعلمی آل آقا تأکید کرد: پژوهش نه یک امر انتخابی بلکه یک ضرورت است و باید پژوهش را امری واجب بدانیم و در صحنه عمل تدبیر به کار برده شده در امور مردم را با دقت بیشتری دنبال کنیم.

در ادامه سردار بهمن ریحانی فرمانده سپاه نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه اظهار داشت: در جریان زلزله ۲۱ آبان ۱۳۹۶، همه دستگاه‌های اجرایی پای کار آمدند و نیروهای مسلح سپاه و ارتش نیز به نحوی شایسته حضور پیدا کردند و به فرمایش مقام عظمای ولایت کار اثربخشی را انجام دادند. سردار ریحانی با اشاره به نبود مدیریت واحد در مقابله با زلزله گفت: برای اثربخشی و عمل خوب در این حوادث باید موازی کاری صورت نگیرد و یک مدیریت واحد انجام شود. وی بر ضرورت آمادگی شبانه روزی دستگاه‌های خدمات رسان برای مواجهه با بحران گفت: دستگاه‌های خدمات رسان باید شبانه روز آماده باشند، در بحث اسکان موقت زلزله زدگان باید از قبل آمادگی لازم را داشته باشیم نه اینکه بعد از امداد و نجات به فکر بیفتیم. سردار ریحانی مؤلفه مهم در بروز خسارات زلزله را اغماض، چشم پوشی و روابط ناسالم در نظام ساخت و ساز دانست و گفت: قوانین محکمی در نظام مهندسی و ساخت و ساز داریم اما نظارت حداقلی بر این ساخت و سازها اعمال می‌شود و باعث ایجاد خسارات مالی هزاران میلیاردی می‌شود. وی بیان کرد: یکی از کارهای ارزشمند در کمک به مناطق زلزله زده، حضور نیروهای مردمی در قالب اردوهای جهادی بود و حدود ۱۴ هزار نفر جهادگر برای کمک به زلزله زدگان در این منطقه حضور یافتند.

 

در ادامه احمد صفری عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با تشکر از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در خدمت رسانی به زلزله زدگان اظهار داشت: نمایندگان در کنار مردم هستند و پیگیر مصوبات زلزله هستند. وی بر نظارت جدی بر روند ساخت و ساز در مناطق زلزله زده تأکید کرد و گفت: نمایندگان مردم در بحث پیگیری مصوبات زلزله از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد. *دریافت ۱۲۴ مقاله از ۲۶ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی داخلی و خارجی در ادامه دکتر مجتبی فتحی دبیر کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات اظهار داشت: این کنفرانس با تأکید بر بررسی دستاوردهای علمی و مدیریتی زلزله ازگله-سرپل‌ذهاب با محوریت عمران طی امروز و فردا پیگیری می‌شود. وی بیان کرد: رسالت ما مهندسین ساختن مسکن و پناهگاهی ایمن برای انسان هاست تا در مواقع بحران به آن پناه ببرند نه اینکه در مواقع بحران خود فاجعه آفرین شود. دکتر فتحی با اشاره به تعامل و همکاری استانداری و سایر دستگاه‌های اجرایی برای برگزاری این کنفرانس گفت: ۱۲۴ مقاله از ۲۶ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی داخلی و خارجی از ۲۷ استان داخلی و خارجی به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که در نهایت ۲۷مقاله جهت ارائه و ۵۰ مقاله به‌صورت پوستر پذیرفته شد. وی با اشاره به حضور ۱۰ نفر از پژوهشگران تراز اول کشور و متخصص در علم زلزله شناسی در این کنفرانس گفت: چهار کارگاه تخصصی و ۱۴ شرکت و مجموعه به عنوان نمایندگان اصناف در این کنفرانس دو روزه خواهیم داشت و از ۶ مجموعه کتاب در خصوص زلزله ازگله-سرپل ذهاب رونمایی می‌شود.

*ضرورت بکارگیری فناوری مهندسی نوین در ساخت و سازها

در ادامه امیر فرهاد آریانفر فرمانده قرارگاه منطقه‌ای غرب ارتش اظهار داشت: کلید اصلی مقابله با زلزله بکارگیری ظرفیت مهندسی عمران و الزامات و مبانی این علم در کشور است.

وی با بیان اینکه ارتش از همان دقایقی ابتدایی وقوع زلزله ورود پیدا کرد، افزود: ارتش از انگیزه بالا و روحیه قوی و شناخت مناسب در مواجهه با بحران‌ها و حوادث غیرمترقبه برخوردار است.

امیر آریانفر نظم دهی سریع، کاهش ناامنی، اجرای طرح‌های از پیش تعیین شده در ایجاد امنیت را از مزایای بکارگیری ارتش در بحث حوادث غیرمترقبه دانست و گفت: ایجاد آمادگی قبلی در قالب مانور و آموزش‌های همگانی و اصلاح ساختار شهری از راهکارهای مدیریتی در این زمینه است.

وی با اشاره به اقدامات قرارگاه منطقه‌ای غرب ارتش ایران در جریان زلزله استان کرمانشاه گفت: نجات ۱۶۹۸ نفر از آسیب دیدگان از زیر آوار، برپایی بیمارستان صحرایی در روزهای اول حادثه، انجام ۵۷۰ سورتی پرواز و انتقال ۱۲۴۳ نفر از مصدومین زلزله به کرمانشاه، بکارگیری ۳۱ فروند بالگرد از پایگاه یکم رزمی هوانیروز گوشه‌ای از اقدامات است.

وی توزیع ۲۰۱۰۰ تخته چادر دیگر اقدامات ارتش غرب دانست و گفت: ما تمام ذخیره‌های سوخت را در اختیار مردم گذاشتیم، کار توزیع اقلام را با جدیت و تلاش مستمر انجام دادیم.

*بازسازی کامل ۲۲۲۶۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در ادامه مهندس مهرداد سالاری معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه اظهار داشت: دستگاه‌های خدمات رسان کار ارزشمند و ویژه‌ای در جریان زلزله انجام دادند. رکوردهای زیادی در زلزله کرمانشاه ثبت شد از جمله مدیریت واحد در این زلزله بود که به استاندار سپرده شد. مهندس سالاری بیان کرد: دولت در بحث اسکان موقت گل کاشت، کانکس های زلزله زدگان کیفیت بالایی داشته و تجربه اسکان موقت خوبی در این زلزله داشتیم. وی با اشاره به اینکه زلزله ۲۱ آبان ۱۳۹۶ به ۱۰۴ هزار واحد مسکونی را آسیب رساند، گفت: دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان برای زلزله کرمانشاه پول گذاشت. مهندس سالاری از بازسازی کامل ۲۲۲۶۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: تاکنون ۵۵۰۲۲ واحد تعمیر و مرمت شده است و ان شاءالله سال ۹۸ پایان بازسازی خواهد بود. وی بیان کرد: در زلزله استان کرمانشاه، ۱۲۵۰۰ واحد مسکونی روستایی و ۷۰۰۰ واحد مسکونی شهری آسیب دیده بود اما هم اکنون ۲۲۲۶۰ واحد ساخته شده است و با ساخت خانه‌های مقاوم، زلزله را به فرصت تبدیل کردیم و هیچکدام از واحدهای بازسازی شده در جریان زلزله ۶.۴ ریشتری امسال در استان کرمانشاه فرو نریخت. مهندس سالاری گفت: هم اکنون زندگی و نشاط در شهرها و روستاهای زلزله زده حاکم است، واقعا همه دستگاه‌های اجرایی خوب کار کردند، ناامید کردن مردم خیانت است و باید از سیاه نمایی پرهیز شود. در این همایش از کتاب‌های "خاطره من از زلزله زادگاهم "، "پس از آن شب"، "زلزله کرمانشاه آسیب شناسی و درس آموخته ها" تجارب مدیریت بحران در زلزله استان کرمانشاه"، "گزارش نهایی نشست‌های علمی زلزله ۲۱ آبان ماه کرمانشاه" رونمایی شد. همچنین اهدای تندیس و لوح تقدیر به فرماندهان ارتش و سپاه و مسئولان استان به پاس عملکرد شایسته در خدمت رسانی به زلزله زدگان استان کرمانشاه از دیگر برنامه‌ها بود.

انتهای پیام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.